abcfv.cz > Aktuality > ABC fv

Aktualizace knížky 2017

Rok 2017 ve znamení regulace mikropůjček, ztížení přístupu k úvěrům včetně hypoték, ale také omezení sankcí za pozdní splátky či zavedení možnosti bezplatného předčasného splacení za určitých podmínek. Nová regulace jistě má svá pro i proti. Stručný přehled nejdůležitějších změn vkládáme od 1.1. do naší knížky:

Kap. 3 Půjčky a úvěry:

  • 1. prosince 2016 vstoupil v účinnost nový zákon 257/2016 Sb., o spotřebitelském úvěru. Ve zkratce nový zákon zavádí dohled ČNB u mikropůjček (do 5000 Kč), ukládá poskytovatelům posouzení schopnosti splácet, zavádí maximální možné sankce za pozdní splátky (200tis či 0,1% denně z dlužné částky) a lhůtu 6 měsíců před prodejem zastavené nemovitosti na doplacení dlužné částky úvěru jinak. K půjčce dostaneme víc porovnatelných informací, musíme však uvést i víc údajů o sobě.  A to pravdivě. Zamlčíme-li např. předchozí půjčku nebo uvedeme-li vyšší příjem, může to být později klasifikováno jako úvěrový podvod i když řádně splácíme. Trestem může být odnětí svobody až na dva roky i žaloba o náhradu škody.  

Kap. 8 Financování bydlení:

  • Úvěry na bydlení (hypotéky) od října 2016 banky neposkytují už na 100 procent částky z ceny nemovitosti. Maximální možná výše je 95 %, od dubna 2017 pak 90 %. Každý, kdo uvažuje o financování bydlení hypotečním úvěrem, musí počítat s 10ti procentní spoluúčastí (10% z žádané částky musí složit z vlastních prostředků).

Kap. 11 Učme (se) hrou:

  • V on-line hře FinGR Play jsou aktualizované výpočty Investičního životního pojištění a Stavebního spoření. Od prosince 2016 není ve hře možné vzít si hypoteční úvěr na 100% částky. 15% z částky hypotečního úvěru je třeba mít v hotovosti v banku. Při sjednání hypotéky se peníze automaticky strhnou.  Stejné změny zavádíme také do off-line hry Peníze navíc.

Text je ke stažení ZDE.

S dotazy nás prosím kontaktujte na info@abcfv.cz.

 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES