abcfv.cz > Aktuality > ABC fv

Tipy pro naše peníze 2023

Vyšší ceny, vysoká inflace déle než se čekalo - potraviny, stavební materiál, energie zůstávají vysoko, pokles hodnoty kupní síly lze mírnit pomocí nástrojů a produktů s vyšším zhodnocením, dokud se nedostaneme na nižší hodnoty.

Euro v Chorvatsku – od 1.1. se v Chorvatsku začíná platit Eurem. Původní měnu lze vyměnit u centrálních bank eurozóny. V České národní bance tak výměna není možná.

Daně – vyšší přídavek na dítě, vyšší limit pro registraci k DPH – 2 mil. Kč, tři pásma paušálního režimu daně pro OSVČ dle výše příjmu pro výpočet měsíční paušální zálohy, vyšší částky ročního příjmu pro podání daňového přiznání (nad 50tis, pro zaměstnance nad 20tis), končí EET, snižuje se pokuta za pozdní kontrolní hlášení a prodlužuje se lhůta pro podání, zvyšují se spotřební daně z tabákových výrobků o 5%, naopak silniční daň je z velké části zrušena, v železniční dopravě se zavádí jednotný tarif „One Ticket“, který umožňuje jednodenní cestování více dopravci s jedním jízdním dokladem.

Protikrizový rozpočet musí zvládnout mimořádné výdaje kvůli inflaci, vyšším důchodům i sociálním dávkám, zastropování cen elektřiny a plynu ale i například dodatečnou modernizaci armády a válečné výdaje. Částečně s tím pomůže zavedení daně z neočekávaných zisků, i tak však výdaje rostou rychleji než příjmy. Aktuálně dostává přednost záchrana občanů, veřejného sektoru a firem na úkor snižování zadlužování.  

Ochlazení realitního trhu zastavuje růst cen nemovitostí k prodeji a zvyšuje nájmy. Dál ztěžuje přístup k samostatnému bydlení zejména mladým lidem.

Akce Milostivé léto pokračuje - daňové milostivé léto umožňuje zbavit se daňových nedoplatků … dlužník může požádat o mimořádné odpuštění příslušenství, pokud uhradí původní dluh daňového nedoplatku. Žádat je možné také o mimořádný zánik některých celých daňových nedoplatků.

Rizika a příležitosti

5 příležitostí:

-        Zavádění energeticky úsporných opatření a investic

-        Stabilizace upraveného rozpočtu po skokovém zdražení, nadále pozornější finanční plánování, přehled o výdajích, hledání nových způsobů zhodnocování úspor

-        Využití zvýšené repo sazby a dalších nových příležitostí (oportunistické fondy, podhodnocené tituly)

-        Test diverzifikace (rozložení) majetku pokračuje – doplnění portfolia o další části (Investiční nemovitosti, nemovitostní fondy, komodity)

-        Pokračující investice do výnosných strategií (nemovitosti, akcie, ETF)

5 hrozeb:

-        Nehodnocení volných prostředků – nechávání v hotovosti, na běžných a spořicích účtech bez zhodnocení či bez investičního záměru.

-        Kyberhrozby a praktiky nabízející zázračné zhodnocení či zbohatnutí (korporátní dluhopisy, pochybné investiční platformy, kryptoměnové indexy)

-        Praktiky v prostoru e-shopů – doručovací vícenáklady, cla apod.

-        Neřešené rostoucí výdaje.

-        Panika, ukvapené prodeje, rušení termínovaných nástrojů před doběhnutím.

-        Riziko předlužení z nezvládnutí rostoucích výdajů, podpojištění (majetku, odpovědnosti, příjmu)

 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES