abcfv.cz > Aktuality > Vzdělávání

Obtížnou oblastí pro české školáky jsou finanční produkty

Vyplývá to z internetového průzkumu, který provedla v červnu tohoto roku vzdělávací organizace Generation Europe. Pprůzkumu se zúčastnila tisícovka žáků ze 46 základních škol z celé České republiky a průzkum zjišťoval, zda znalosti žáků odpovídají mezinárodním standardům a národní strategii finančního vzdělávání.

Průměrná úspěšnost testu mapujícího finanční gramotnost žáků 9. tříd základních škol byla 57 %.

Polovina žáků nedokázala v testu spočítat, kolik peněz bude tvořit úrok ze 100 tis. korun uložených v bance na dva roky při úrokové sazbě 2 % ročně.

„Největší mezery mají žáci v obecných znalostech o finančních produktech a terminologii týkající se úvěrů,“ uvedla Lenka Mužíčková, ředitelka organizace a odbornice na finanční vzdělávání.

„Nejtěžším okruhem pro žáky bylo téma finančních produktů. Např. pouze pětina žáků dokázala správně označit rozdíly mezi debetní a kreditní kartou a pouze 37 % respondentů vědělo, co je to kontokorent. Přitom téměř 60 % dotazovaných deváťáků již má vlastní účet u banky,“ uvádí výčet problematických otázek Mužíčková a dodává, že nesnadné byly pro žáky i praktické otázky týkající se domácího rozpočtu.

Celý článek nalezneme na novinky.cz zde.

Zdroj: www.novinky.cz

 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES