abcfv.cz > Aktuality > Vzdělávání

Pravidlo 72 je jednoduchá a přesná metoda výpočtu zdvojnásobení investice

První dochovaný odkaz na pravidlo 72 je datován k roku 1494 v Benátkách v díle „Summa de Arithmetica“ od italského matematika a spolupracovníka Leonarda DaVinci, Luca Pacioli (1445-1514). Toto pravidlo představil v pojednání týkající se odhadu doby, za kterou je možno zdvojnásobit investici.

Přibližný překlad z italského díla:
"V očekávání počtu let, ve kterém se zdvojnásobí celkový kapitál, daný ročním procentem, mějte vždy na paměti číslo 72, které budete vždy dělit podle úroku, a jaký výsledek vyjde, v tolika letech bude kapitál zdvojnásoben".

Příklad: Když mám úrok 6 procent ročně, mohu říci, že si rozdělíte číslo 72 šesti; výsledek je 12 a za 12 let bude kapitál zdvojnásoben. Některé prameny uvádějí, že objevitelem pravidla je světoznámý fyzik Albert Einstein, který toto pravidlo považoval za největší matematický objev všech dob a srovnával ho s významem své Teorie relativity nebo dokonce s osmým divem světa.

Pravidlo 72 je jednoduchá a přesná metoda pro výpočet délky období, ve kterém se jakákoliv kvantita zdvojnásobí. Jestliže například dělíme číslo 72 mírou očekávaného ročního výnosu z vložené investice, vyjde nám délka období v letech, za které zdvojnásobíme svůj vložený kapitál. Například, jestliže investujeme 200 000 Kč při 9 % ročním zhodnocení, pak Vaše investice bude zdvojnásobena za přibližně 8 let. (Pravidlo říká: 72/9% = 8let).

Naopak se dá pravidlo využít i v opačném případě, ve kterém chceme vědět, za jak dlouho nám inflace sníží reálnou kupní hodnotu našich peněz, které máme uchované v hotovosti. Pokud by byla roční míra inflace 9 % a máme 200 000 Kč, za 8 let bude reálná hodnota našeho kapitálu na polovině.

Více zde: http://www.primeinvestice.cz/news/einstein-a-pacioli-pravidlo-72/

 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES