abcfv.cz > Aktuality > Vzdělávání

Tipy pro naše peníze 2024

Klesající ceny, úrokové sazby, vyšší odvody a zdanění – ceny potravin, stavební materiál, energie, pohonných hmot, pozvolna klesají. Klesá také zhodnocení na vkladových produktech. Zajímavější mohou být pro konzervativnější investory prověřené dluhopisy. Pro hráče, růst se očekává také u kryptoměn. Akcie se vrací na své hodnoty, vyšší růst než loni se letos neočekává. Odborníci vidí příležitost u technologických akcií, technických kovů, u dluhového financování (např. provozovatelů elektráren z obnovitelných zdrojů) či u zdravotnictví. Regionálně zmiňují možnost růstu čínského trhu. Pro rok 2024 se doporučuje investovat, nespořit.

Konsolidační balíček – od 1.1. se mění sazby DPH na základní 21% a sníženou 12%, podmínky ve stavebním, penzijním spoření, zvyšují se odvody OSVČ, znevýhodňují dohody, v tomto a následujících letech se výrazně zvýší daně z nemovitostí.

Daně – vyšší odvody OSVČ, nižší limity, rušení slev na dani za studenta, školkovné, druhého z manželů. Pro OSVČ a další poplatníky se zvyšuje daňová zátěž. Daňové zvýhodnění se mění u zajištění na stáří. Od 1.7.bude státní příspěvek 20% z vkladu účastníka od minimálně 500 Kč měsíčně, nejvyššího příspěvku dosáhneme při úložce 1 700 měsíčně.

Inflace – z dvouciferných hodnot se v roce 2024 očekává pokles okolo 3%, snižování úrokových sazeb začalo, bude vhodné se opět rozhlížet po lepším zhodnocení jinde než u bank. HDP má dle prognóz mírně stoupnout.

Oživení realitního trhu se očekává v druhé polovině roku, nejvíce na maloobchodních a rezidenčních nemovitostí, na trhu s průmyslovými nemovitostmi a kancelářemi se neočekává. U nájmů se čeká růst v reakci na loňskou inflaci. Developeři nejspíš budou nadále opatrní. Přístup k samostatnému bydlení zejména pro mladé lidi nebude snazší.

Akce Milostivé léto pokračuje – chystá se osekaná možnost pro OSVČ zbavit se některých dluhů u zdravotních pojištění … dlužník bude moci požádat o mimořádné odpuštění penále a exekučních nákladů, které je k rozhodnému dni předmětem daňové exekuce, umožní rozložení dlužného pojistného do splátek.

Rizika a příležitosti

5 příležitostí:

  • Využití příspěvků a úlev ke spoření na stáří (DIP, penzijní připojištění – revize plánu na stáří)
  • Zavádění energeticky úsporných opatření a investic
  • Úprava rozpočtu pro zpomalování růstu výdajů, aktualizace plánovaných výdajů, revize zhodnocování volných prostředků, přesun (např. z repo sazby do dluhopisů), nové příležitosti, dál přehled o výdajích a pozornější finanční plánování.
  • Dle možností další diverzifikace (rozložení) majetku – doplnění portfolia o další části (Investiční nemovitosti, nemovitostní fondy, komodity)
  • Pokračující investice do výnosných strategií (nemovitosti, akcie, ETF)

5 hrozeb:

  • Snižování úrokových sazeb – pokles výnosnosti spořicích produktů. Spořicí a běžné účty jen na financování provozu.
  • Snížení státního příspěvku u stavebního spoření (zpětně) – co bude další?
  • Falešné investiční příležitosti a kyberhrozby nabízející zázračné zhodnocení či zbohatnutí (korporátní dluhopisy, pochybné investiční platformy, kryptoměnové indexy)
  • Ukvapené prodeje na základě falešných zpráv a emocí vlastních i v blízkém okolí
  • Krytá záda - pojistné limity ve smlouvách na příjem/život, majetek, odpovědnost – kryjí nás dostatečně i po loňském růstu nákladů?
 
 
 

Další články

 
 

Prohlášení o ochraně osobních údajů a souborech cookie

loading
NASTAVENÍ COOKIES